धेरै पढेका १० नेपाली हिरोहरु

एउटा यस्तो समय थियो, जतिवेला नेपाली चलचित्र क्षेत्रमा पढेको अभिनेता को हो भन्यो भने, सवैले लिने नाम थिए,– राजेश हमाल । किनभने त्यसवेला एमए गरेको, त्यसमाथि अंग्रेजी साहित्यमा पढेको हिरो अर्को कोही पनि थिएन ।

राजेशसँग स्पर्धामा रहेका अर्का अभिनेता धिरेन शाक्यले उल्लेख्य मात्रामा पढेका थिएनन् भने हमालका अर्का प्रतिस्पर्धी सरोज खनालले स्नातकसम्म अध्ययन गरेका थिए । हमालभन्दा केही अघिका भुवन केसीले पनि वीकम गरेका थिए । भुवन र सरोज पनि उतिवेला पढेकै अभिनेतामा दरिन्थे । हमालभन्दा निकै अघिका अभिनेता विश्व बस्नेतले मनग्गे पढेका थिए । कर्णेल भक्तबहादुर बस्नेतका छोरा विश्व सिन्दुर फिल्ममार्फत सफल हिरो भएपछि नेपाली सिनेमा पहुँच भएका दर्शक माझ आइलडनै बनेका थिए ।

यी त इतिहासका कुरा हुन् । वर्तमानमा आउने हो भने पनि धेरै अभिनेता अन्डर एसएलसी, अन्डर प्लस टु र अन्डर ग्राजुएट छन् । अर्थात अहिले पनि मास्टर्श गर्ने अभिनेताहरुको खडेरी छ ।

चलेका अभिनेता सौगात मल्ल अन्डर एसएलसी हुन् । आयुसमान देशराज जोशी र पल शाह अन्डर प्लस टु हुन् भने चर्चित अभिनेता अनमोल केसी अन्डर ग्राजुएट हुन् । विराज भट्ट, दिलिप रायमाझी, दयाहाड राई, आर्यन सिक्तेल, नाजिर हुसेन लगायतका कलाकारले कति पढेका छन् भन्ने जवाफ उल्लेख्य छैन । तर अभिनयमा उनीहरुको स्वअध्ययनको कुरा गर्ने हो भने त्यो मास्टर्शभन्दा कम नलाग्ला । अझ केदार घिमिरे, सिताराम कट्टेल, नारद खतिवडा, दिपकराज गिरी, हरिबंश आचार्यले त स्वअध्ययनमा पिएचडी नै पुरा गरेका होलान् ।

तर, आज हामी औपचारिक अध्ययनमा अगाडि रहेका अभिनेताहरुको चर्चा गर्न खोजिरहेका छौं । अर्थात चलचित्र क्षेत्रमा धेरै पढेका अभिनेताहरुको फेहरिस्त पेश गर्न खोजेका हौं । अर्को भाषामा भन्नुपर्दा विश्वविद्यालयको प्रमाणपत्र लिएका हिरोहरु आजको हाम्रो रिपोर्टका पात्र हुन् । सवैभन्दा पहिला धेरै पढेकाहरुको सूचीको १० औं नम्मरमा परेका अभिनेताको कुरा गरौं –